Vishay/Dale RNC50H9651BRB14
RNC50H9651BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9651BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9651BRB14.pdf
Availability of RNC50H9651BRB14
QUANTITY
RNC50H9651BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9651BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9651BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9651BRB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9651BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9651BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H9651BRB14
RELAY CONTACTOR 4PST 25A 24V datasheet.pdf