Vishay/Dale RNC50H9651BRRSL
RNC50H9651BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9651BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9651BRRSL.pdf
Availability of RNC50H9651BRRSL
QUANTITY
RNC50H9651BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9651BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9651BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9651BRRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9651BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9651BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H9651BRRSL
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
COPPER LUG 1/4" HOLE 10 AWG datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 295MM datasheet.pdf