Vishay/Dale RNC50H9760FSR36
RNC50H9760FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9760FSR36
Brief Description
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9760FSR36.pdf
Availability of RNC50H9760FSR36
QUANTITY
RNC50H9760FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9760FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H9760FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9760FSR36
Related LinksRNC50H9, RNC50H9760FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9760FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H9760FSR36
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 10UMAX datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 10A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/10/90 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf