Vishay/Dale RNC50H9761BRRSL
RNC50H9761BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9761BRRSL
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9761BRRSL.pdf
Availability of RNC50H9761BRRSL
QUANTITY
RNC50H9761BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9761BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9761BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9761BRRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9761BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9761BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H9761BRRSL
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
LED 7-SEG 1.0 SNGL GRN CA DIRECT datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8STG 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf