Vishay/Dale RNC50H9761FRB14
RNC50H9761FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9761FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9761FRB14.pdf
Availability of RNC50H9761FRB14
QUANTITY
RNC50H9761FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9761FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9761FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9761FRB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9761FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9761FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H9761FRB14
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE AUTO 75A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL SMD datasheet.pdf