Vishay/Dale RNC50H9761FRB14
RNC50H9761FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9761FRB14
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9761FRB14.pdf
Availability of RNC50H9761FRB14
QUANTITY
RNC50H9761FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9761FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9761FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9761FRB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9761FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9761FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H9761FRB14
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W FILTER 10A M datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
BAG 5X30" MOISTURE BARRIER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC USB PWR SW HI SIDE 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf