Vishay/Dale RNC50H9762BSB14
RNC50H9762BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9762BSB14
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9762BSB14.pdf
Availability of RNC50H9762BSB14
QUANTITY
RNC50H9762BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9762BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9762BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9762BSB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9762BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9762BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H9762BSB14
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR MODUL GIGABT 1PORT POE 1:1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
GUIDE BUSHING datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X7S 0204 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 400 V datasheet.pdf