Vishay/Dale RNC50H9762FRB14
RNC50H9762FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9762FRB14
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9762FRB14.pdf
Availability of RNC50H9762FRB14
QUANTITY
RNC50H9762FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9762FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9762FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9762FRB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9762FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9762FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H9762FRB14
MOSFET P-CH 30V 4A SSOT-6 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 45V 5A/4.5A 8-SOP datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 9.6V 38A datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
T-COUPLE J L=65MM 1M FLANGE datasheet.pdf
SFP ADPTR ASY LPBCK W/SER datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M STR PF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2500VDC DRAWING T8 datasheet.pdf