Vishay/Dale RNC50H9762FSBSL
RNC50H9762FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9762FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9762FSBSL.pdf
Availability of RNC50H9762FSBSL
QUANTITY
RNC50H9762FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9762FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9762FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9762FSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9762FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9762FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9762FSBSL
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 1/8" datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .237" .105"L datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SHUNT GRAY 1=STRIP OF 20PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 64K PROG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf