Vishay/Dale RNC50H97R6FSRE6
RNC50H97R6FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H97R6FSRE6
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H97R6FSRE6.pdf
Availability of RNC50H97R6FSRE6
QUANTITY
RNC50H97R6FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H97R6FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H97R6FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H97R6FSRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H97R6FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H97R6FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H97R6FSRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TIMER CTRL TRIAC/RELAY 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP TRANSIMPEDANCE 12TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf