Vishay/Dale RNC50H9880BSB14
RNC50H9880BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9880BSB14
Brief Description
RES 988 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9880BSB14.pdf
Availability of RNC50H9880BSB14
QUANTITY
RNC50H9880BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9880BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9880BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)988
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9880BSB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9880BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9880BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H9880BSB14
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT LB SER RED SLD datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V DUAL SOT343R datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf