Vishay/Dale RNC50J1000BMRSL
RNC50J1000BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1000BMRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1000BMRSL.pdf
Availability of RNC50J1000BMRSL
QUANTITY
RNC50J1000BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1000BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1000BMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1000BMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1000BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1000BMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1000BMRSL
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf