Vishay/Dale RNC50J1000BRB14
RNC50J1000BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1000BRB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1000BRB14.pdf
Availability of RNC50J1000BRB14
QUANTITY
RNC50J1000BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1000BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1000BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1000BRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1000BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1000BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1000BRB14
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf