Vishay/Dale RNC50J1000DSRSL
RNC50J1000DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1000DSRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1000DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1000DSRSL
QUANTITY
RNC50J1000DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1000DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1000DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1000DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1000DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1000DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1000DSRSL
CABLE FLAT FLEX 22POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf