Vishay/Dale RNC50J1000FRRSL
RNC50J1000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1000FRRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1000FRRSL.pdf
Availability of RNC50J1000FRRSL
QUANTITY
RNC50J1000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1000FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1000FRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1000FRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1000FRRSL
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 59.8VC AXIAL datasheet.pdf
OSC 5V PROG SMD +/-100 PPM datasheet.pdf
REPLACEMENT TIP. REMOVAL TOOL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 3T0WER datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf