Vishay/Dale RNC50J1001BSR36
RNC50J1001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1001BSR36
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1001BSR36.pdf
Availability of RNC50J1001BSR36
QUANTITY
RNC50J1001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1001BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1001BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1001BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1001BSR36
THERMISTOR .9 OHM 30V PTC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A MICRO8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 POLYSTYRENE 30MM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 38MM D 28.8MMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA datasheet.pdf