Vishay/Dale RNC50J1001DSBSL
RNC50J1001DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1001DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1001DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1001DSBSL
QUANTITY
RNC50J1001DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1001DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1001DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1001DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1001DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1001DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1001DSBSL
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3049A/H1502TR 2" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf