Vishay/Dale RNC50J1001DSRSL
RNC50J1001DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1001DSRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1001DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1001DSRSL
QUANTITY
RNC50J1001DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1001DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1001DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1001DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1001DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1001DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1001DSRSL
CONN HEADER 26POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 385MA 320 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECODER/DEMUX 24SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf