Vishay/Dale RNC50J1001FRB14
RNC50J1001FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1001FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1001FRB14.pdf
Availability of RNC50J1001FRB14
QUANTITY
RNC50J1001FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1001FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1001FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1001FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1001FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1001FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1001FRB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS STR datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
LOOP CALIBRATOR datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP GRN 2CKT datasheet.pdf
TVPS00RF-13-35S W/ PC CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf