Vishay/Dale RNC50J1002BPRE6
RNC50J1002BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BPRE6.pdf
Availability of RNC50J1002BPRE6
QUANTITY
RNC50J1002BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BPRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BPRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1002BPRE6
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 14POS R/A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS650003 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf