Vishay/Dale RNC50J1002BPRSL
RNC50J1002BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BPRSL.pdf
Availability of RNC50J1002BPRSL
QUANTITY
RNC50J1002BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BPRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BPRSL Details Description
Related parts for RNC50J1002BPRSL
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC CTLR DDR2/3 MONO VR 48VFQFPN datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 11MH 2A VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 16 POSITION datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf