Vishay/Dale RNC50J1002BRBSL
RNC50J1002BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BRBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1002BRBSL
QUANTITY
RNC50J1002BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1002BRBSL
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TRANSDCR DGTL RS485 300VAC/1AAC datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 77MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
WRISTSTAP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf