Vishay/Dale RNC50J1002BRRE6
RNC50J1002BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BRRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BRRE6.pdf
Availability of RNC50J1002BRRE6
QUANTITY
RNC50J1002BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BRRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1002BRRE6
IC FET RF LDMOS 10W TSSOP-10 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32QFP datasheet.pdf
CONN MICRO-CHANGE TERMINATOR 5P datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 100V GBJ datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, SM, S datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LV6 LIMIT SWTCH & GV SUB-ASSY datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 35.5MM PANEL datasheet.pdf