Vishay/Dale RNC50J1002BRRSL
RNC50J1002BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1002BRRSL
QUANTITY
RNC50J1002BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1002BRRSL
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP SILICON 0.9PF 50V 0402 datasheet.pdf
BUTT CONN FUNNEL DARK BLUE datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 6POS 6' datasheet.pdf