Vishay/Dale RNC50J1002BRRSL
RNC50J1002BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1002BRRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1002BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1002BRRSL
QUANTITY
RNC50J1002BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1002BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1002BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1002BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1002BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1002BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1002BRRSL
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
RES 55 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 40POS datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M40 datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf