Vishay/Dale RNC50J1003BRRE6
RNC50J1003BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003BRRE6.pdf
Availability of RNC50J1003BRRE6
QUANTITY
RNC50J1003BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003BRRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1003BRRE6
DIP CABLE - HDM10H/AE10M/HDM10H datasheet.pdf
RES SMD 196KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PCI EXPRESS 98P(3.1)(30")WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.9VC SOT891 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 50A 5 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf