Vishay/Dale RNC50J1003FPBSL
RNC50J1003FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003FPBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003FPBSL.pdf
Availability of RNC50J1003FPBSL
QUANTITY
RNC50J1003FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003FPBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003FPBSL Details Description
Related parts for RNC50J1003FPBSL
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 3V 60MA MINIPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP NMB datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf