Vishay/Dale RNC50J1003FRRSL
RNC50J1003FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003FRRSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003FRRSL.pdf
Availability of RNC50J1003FRRSL
QUANTITY
RNC50J1003FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003FRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003FRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1003FRRSL
TRANS NPN 300V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
28P HDR ASSY,90 DEG, ECMSC datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 1.4A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 850VDC DRAWING T6 datasheet.pdf