Vishay/Dale RNC50J1020DSRE6
RNC50J1020DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1020DSRE6
Brief Description
RES 102 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1020DSRE6.pdf
Availability of RNC50J1020DSRE6
QUANTITY
RNC50J1020DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1020DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1020DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1020DSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1020DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1020DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1020DSRE6
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLADE STR 14-16.5AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK INV -5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
156 KK SPOX RCPT HSG WO/RAMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf