Vishay/Dale RNC50J1022BSBSL
RNC50J1022BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1022BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1022BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1022BSBSL
QUANTITY
RNC50J1022BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1022BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1022BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1022BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1022BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1022BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1022BSBSL
IC AMP AUDIO PWR 30W AB TO220-11 datasheet.pdf
TIE CABLE 316 ST/STL 200LB 14.3" datasheet.pdf
199LF PF SIGNAL 4R METRAL HDR datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMER datasheet.pdf
FUNC GENERT DUAL 30MHZ ARBITRARY datasheet.pdf