Vishay/Dale RNC50J1022FRB14
RNC50J1022FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1022FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1022FRB14.pdf
Availability of RNC50J1022FRB14
QUANTITY
RNC50J1022FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1022FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1022FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1022FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1022FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1022FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1022FRB14
VARISTOR 73.8V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W SMBJ datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IMP100,O,H,V5P12C,UG,LEW39 datasheet.pdf
OSC MEMS 110.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf