Vishay/Dale RNC50J1023FSBSL
RNC50J1023FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1023FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1023FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1023FSBSL
QUANTITY
RNC50J1023FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1023FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1023FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1023FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1023FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1023FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1023FSBSL
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
LENS CLEAR YELLOW EMF 18X24MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SPARTAN ANT 3IN1 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SDTV 32-LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf