Vishay/Dale RNC50J1043BSRE6
RNC50J1043BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1043BSRE6
Brief Description
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1043BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1043BSRE6
QUANTITY
RNC50J1043BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1043BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1043BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1043BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1043BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1043BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1043BSRE6
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf