Vishay/Dale RNC50J1043BSRE6
RNC50J1043BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1043BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1043BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1043BSRE6
QUANTITY
RNC50J1043BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1043BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1043BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1043BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1043BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1043BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1043BSRE6
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF X5F RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf