Vishay/Dale RNC50J1043BSRSL
RNC50J1043BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1043BSRSL
Brief Description
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1043BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1043BSRSL
QUANTITY
RNC50J1043BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1043BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1043BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1043BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1043BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1043BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1043BSRSL
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR/DVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 6POS datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf