Vishay/Dale RNC50J1050DSR36
RNC50J1050DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1050DSR36
Brief Description
RES 105 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1050DSR36.pdf
Availability of RNC50J1050DSR36
QUANTITY
RNC50J1050DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1050DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1050DSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1050DSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1050DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1050DSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1050DSR36
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR/SENSE AMP 14-DIP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YW/GRN RD/GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf