Vishay/Dale RNC50J1051BSB14
RNC50J1051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1051BSB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1051BSB14.pdf
Availability of RNC50J1051BSB14
QUANTITY
RNC50J1051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1051BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1051BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1051BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1051BSB14
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 21.7NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 6POS 6.10M 16AWG datasheet.pdf