Vishay/Dale RNC50J1053FRB14
RNC50J1053FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1053FRB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1053FRB14.pdf
Availability of RNC50J1053FRB14
QUANTITY
RNC50J1053FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1053FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1053FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1053FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1053FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1053FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1053FRB14
FIXED IND 4.7UH 13.5A 16 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 33V 9A 316-01 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IMPACT 4PR HDR HOLDDN RA PF76AUL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-12VOU datasheet.pdf