Vishay/Dale RNC50J1060BSRE6
RNC50J1060BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1060BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 106 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1060BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1060BSRE6
QUANTITY
RNC50J1060BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1060BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1060BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)106
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1060BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1060BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1060BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1060BSRE6
FIXED IND 330UH 550MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
HANDLE ECLIPSE 24" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LT3514 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf