Vishay/Dale RNC50J1061BSRE6
RNC50J1061BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1061BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1061BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1061BSRE6
QUANTITY
RNC50J1061BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1061BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1061BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1061BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1061BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1061BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1061BSRE6
IC POT DGTL 50K 2CH SPI 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 100PSI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC MPU E600 DUAL CORE 1023FCCBGA datasheet.pdf
LJT 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S TH PLUG LC datasheet.pdf
M12 8 POS M-M STRT 1MTR datasheet.pdf