Vishay/Dale RNC50J1063BSRE6
RNC50J1063BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1063BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1063BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1063BSRE6
QUANTITY
RNC50J1063BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1063BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1063BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)106k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1063BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1063BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1063BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1063BSRE6
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS TIN T/H datasheet.pdf
SWITCH OP NONILLUM ALT ROUND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80WLCSP datasheet.pdf
650 kHz /1.3 MHz Step-Up PWM DC-to-DC Switching Converters IC datasheet.pdf