Vishay/Dale RNC50J1070FSRSL
RNC50J1070FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1070FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1070FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1070FSRSL
QUANTITY
RNC50J1070FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1070FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1070FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1070FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1070FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1070FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1070FSRSL
DIODE ZENER 5.6V 500MW MSD datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MT TIN 10PC BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 12V datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CTB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf