Vishay/Dale RNC50J1071FSRE6
RNC50J1071FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1071FSRE6
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1071FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1071FSRE6
QUANTITY
RNC50J1071FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1071FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1071FSRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1071FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1071FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1071FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1071FSRE6
VARISTOR 61V 180A 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 93 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf