Vishay/Dale RNC50J1072FSRSL
RNC50J1072FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1072FSRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1072FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1072FSRSL
QUANTITY
RNC50J1072FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1072FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1072FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1072FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1072FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1072FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1072FSRSL
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
SPECTRUM ILLUMINATION 8.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2.2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDR 60 POS 2.54MM datasheet.pdf