Vishay/Dale RNC50J10R0BSBSL
RNC50J10R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J10R0BSBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J10R0BSBSL.pdf
Availability of RNC50J10R0BSBSL
QUANTITY
RNC50J10R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J10R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J10R0BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J10R0BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J10R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J10R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J10R0BSBSL
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN DIMM 184POS R/A PCB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf