Vishay/Dale RNC50J10R0BSRE6
RNC50J10R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J10R0BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J10R0BSRE6.pdf
Availability of RNC50J10R0BSRE6
QUANTITY
RNC50J10R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J10R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J10R0BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J10R0BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J10R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J10R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J10R0BSRE6
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 218.72VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf