Vishay/Dale RNC50J10R0BSRSL
RNC50J10R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J10R0BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J10R0BSRSL.pdf
Availability of RNC50J10R0BSRSL
QUANTITY
RNC50J10R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J10R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J10R0BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J10R0BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J10R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J10R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J10R0BSRSL
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 2.14GHZ W-CDMA SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST SLIDE 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf