Vishay/Dale RNC50J10R5BSRSL
RNC50J10R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J10R5BSRSL
Brief Description
RES 10.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J10R5BSRSL.pdf
Availability of RNC50J10R5BSRSL
QUANTITY
RNC50J10R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J10R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J10R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J10R5BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J10R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J10R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J10R5BSRSL
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRIMP TOOL WR-WTB DUAL ROWS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONTACT ASSY datasheet.pdf
SCREW,SOC,SET,OVAL PT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf