Vishay/Dale RNC50J1100BSB14
RNC50J1100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1100BSB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1100BSB14.pdf
Availability of RNC50J1100BSB14
QUANTITY
RNC50J1100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1100BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1100BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1100BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1100BSB14
RELAY OPTOMOS 170MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.25" DIA datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V JB 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf