Vishay/Dale RNC50J1101BSB14
RNC50J1101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1101BSB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1101BSB14.pdf
Availability of RNC50J1101BSB14
QUANTITY
RNC50J1101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1101BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1101BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1101BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1101BSB14
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM 16.4MM datasheet.pdf
RES 110K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COARSE SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf